atatürk olmasaydı türkiye özgür bir yer olurdu

atatürk olmasaydı türkiye özgür bir yer olurdu

By kuzu at 2017-09-22
0 collector • 109 pageviews

atatürk’ün diğerlerinde olmayan ve göz ardı edilen asıl güçlerinden biri savaştığı kuvvetlerle (batılılarla) entegre olamanın gerekliğini görecek bir politik yeterlilik ve vatan sevgisine sahip olmasıdır... ki, bu benzersiz yanını devrimlerle görmekteyiz. 

inatsızlıktan uzak, öfkesini yenmiş, ne dengeli bir karakteridir bu! savaştıkları ile ile yanyana yaşanması gerektiğini görmek ve bunu kabul edip bu yönde adımlar atmak ne sorunsuz bir şahsiyet ister... cephede canları yok etmiş adamlarla savaş dışında çocukça inat sürdürmeden onların harflerine, saatlerine, giyimlerine vb. uygun yaşamanın halk için daha iyi olacağını görmek üstünlüğüdür bu! güçlü kimlik budur! asıl cesaret de öyle! savaşta kahramanlık yapmaktan bile zordur bu iş; çünkü temelde korkuyu ve hırsı yenmek vardır! unutulmamalı ki zayıf karakterliler kendi içlerine kapanır, ellerindekine sarılır, "yeni"den korkarlar.

işin ilginici atatürk’ün en yapmadığı iş -ona bulaşmak isteyenin en kolay çemkirdiği- alkol konusudur! alkol ile ulu önderi bir tutmak dangalaklıktır. bunun sebebi ise osmanlıda geniş çaplı alkol tüketildiği gerçeğidir. atatürk "de" herkes kadar alkol alan biridir. osmanlı şarkılarında daima mey ve sarhoşluk olması geçmişimizde şimdikinden fazla alkol olduğunun en açık ve kolayca görülecek kanıtıdır. rakı kültürü, meze kavramı dünyaya osmanlı ile yayılmıştır, atatürk ile değil! 

kişisel çıkarlara göre eğilip bükülerek gençlere dayatılan, ortak kültürümüz olan ama bazılarınca ele geçirilmeye çalışılan osmanlıda alkol tüketimi o kadar yaygındı ki; padişah abdülhamit -belki de ithal şampanyalara ödenen parayı azaltmak için- içki fabrikası kurmuştu! (evet, zenginlerin evlerinde ithal viski değil, şampanya bulunurdu! o kadar da yaygındı.) bağnazlığı görmek isteyen düşmanlık doldurularak yansıttıkları osmanlı tarihine değil, 2017 yılı türkiyesine bakmalı belki de.

ve yaza-yaza bıkmayacağım. bir kez daha: ulu önder devrimleri ile osmanlıyı yıkmaya değil, batılılaştırmayı hedef alıyordu. çünkü özgürlük batıdaydı! atatürk öyle komplekssiz, çağdaşlığa öyle inanmış bir kişiydi ki, ailemde nice padişahçıyı -iddia ettikleri gibi- asacağına fransa-
nice’e yollanmacasına, en yüksek memurluklara atadı! ben okuduğumu anlatmıyorum. yaşadığımı anlatıyorum. 

sonuç olarak: atatürk olmasa içki kesinlikle şimdikinden daha ucuz olacak, daha yaygın şekilde tüketilecekti; ama batıya açılmamızı, kolay yaşamamızı, daha başarılı olmamızı sağlayan devrimler yapılmamış olacaktı.7 Replies | Last update 28 days ago
kuzu
2017-09-22
#1

bu lord eddard starkın şöyle bir yazma stili var

öyle kendime güvenli yazayım ve sakin olduğumu hissettireyim ki yazdıklarım sorgusuz sualsiz doğruymuşcasına kabul edilsin. arada da karşımdakilere ben çok zekiyim siz aptalsınız hissi vereyim(son editinde yapmış zaten)

halbuki yazdıkları tamamen kişisel çıkarım. o öyle olmasaydı bu böyle olurdulardan ibaret çöp biz yazı. okumak ve cevap yazmak da zaman kaybı ama işte insan bazen böyle boş zaman elde ediyor onu kullanıyor

aslında atatürk'ün yaptıklarını fetönün doğmasına sebep olmasından sonra okumamak lazım ama okuduk işte. bu ülkede 1930-40-50 lerde fetö falan yoktu. sağ iktidarlar farkettiler ki dini yapılanmalar büyük oy kaynağı neden derseniz 1 kişiyi(şeyh, imam ne derseniz artık) ikna etmekle bir anda binlerce kişinin oyunu kazanmış oluyorsunuz. 

hal böyle olunca da din sağ iktidarlarca sömürülmeye başladı ve akepe zamanında "ne istediler de vermedik" noktasına kadar gelindi. o kadar verilmiş ki bahse konu terörist yapılanmanın son isteğinin devet olduğunu anlamış olduk geçen temmuz(hoş bir kısım bunu zaten biliyordu ama bir kısım bunu ifade edenlere kargaların güleceğini söylüyordu)

ayrıca tarih boyunca dini kurumların hep hoş tutulmaya çalışıldığı ve bu kurumların devlet yönetimine el attığı görülmüştür, nasıl görülmesin din kuralları yönetimin içindeydi. hani dini kurumlar hep çok ciciydi de atatürk engel koyunca canavarlaştılar moduna geçilmedi

ülkede dinini yaşamak isteyen hep yaşadı, kimler yaşayamadı biliyor musunuz menfaatleri uğruna kullanmak isteyenler. bu lordun bağırması bundan.

yalnız bu arkadaş çok fazla fetönün akepe ilişkisini kırmaya çalışıyor, olayı bir şekilde atatürkçülere bağlamaya çalışıyor, genelde bu tiplerin eski fetöcüler oldukları ve saklanmak adına bu kadar bağırdıkları meydana çıkıyor dikkat etsin. ben iç anadolu fen liselerini iyi bilirim, çoğu fetö tarafından ablukaya alınmış durumdaydı, dönem arkadaşlarımızdan, hocalarımızdan içeri alınan, görevinden atılanlar oldu, lord da bunu iyi bilir.

kuzu
2017-09-22
#2

bu basligi aktroller acar ve eksi sozlugun duyarli yazarlari oyuna gelerek bi ton entry girerler!!! ciddiye almayin, yazmayin , bos birakin ve baslik kapansin gitsin.


kuzu
2017-09-22
#3

kuzu
2017-09-22
#4

 

cümleleri süsleyerek doğru yanlış bildiklerinizi cümlelere serpmek, böyle olsaydı şöyle olurdu demek ne yazık ki ne tespit, ne alternatif tarih, ne de herhangi başka bir tanıma uymamakla birlikte "safsata" olarak nitelense ve ona göre okunsa çok daha okunabilir olurdu. ama tarihteki olayları dönem şartlarını göz önüne alarak mantık çerçevesinde tartışmak ve yapılan hataları göstermek başka şeydir, şahısları veya olayları eğip bükerek ne olacağını kestirmeye çalışmak bambaşka. art niyet, troll ve yeterince boş zaman nelere kadir. 

açılan başlığın içeriğindeki doğruları ya da yanlışları tartışmaya gerek bile yok. çünkü doğrularıyla yanlışlarıyla yaşandı bitti. atatürk'ün yerinde başkası olsa daha kötüsü veya iyisi olabilirdi diyebiliriz. eee o zaman nedir yani? bir başkasının o dönemde bizi daha iyiye götürebileceğini üstün öngörülerimizle mi gördük ya da geçmişi değiştirme şansımız mı var? bu beğenilmeyen kararlar alınmasa farklı şekillerde problemler yaşamayacağımızın garantisi var mı? niyet mi okuyalım yani herkesten birer birer? olmayan şeyin sonuçlarını, yaşanmış geçmişle kıyaslamak tarihin,siyasetin mantığına mugayirdir. 

-miş'li -muş'lu tarihçilik yapmak için ise önümüzde koca bir fantezi evreni var. seçip birini işleme koyarsın, sonra bir bakmışsın söylediklerine birileri inanmaya başlamış. atatürk'ü put haline getiren zirzoplardan farkı yok bunu yazanların. sabahın 5'inde bana bunu yazdıran troller utansın.

kuzu
2017-09-22
#5

Reply to #4 @kuzu :


kuzu
2017-09-22
#6

freezy11
28 days ago
#7

To get the free word search puzzles online then use my website for the free play of the word search puzzles for free.


Log inSign up

GitHub  Log in